TPM-04SH-XXD Energy Analyzer Multimeter 3P&4W(TPM04SH-250D 10-250A)
★★★★☆ 4.0 81 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by garlev.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by garlev.de
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Multimeters & AnalyzersFeaturesMeasures up to voltage harmonics 31st.Measures up to current harmonics 31st.Supports 3P4W connections.RS485 Modbus RTU71.5 × 61.5 Custom Design Glass It shows the powers of each phase (P1, P2, P3).It shows the reactive powers of each phase (Q1, Q2, Q3 inductive and capacitive).It shows the apparent powers of each phase (S1, S2, S3).It shows power factors (PF) and cos values of each phases.It shows the min., max. and ave. values of the phase-to-phase and phase-neutral voltages.It shows the values of each phase (I1, I2, I3).It shows total import and export active (kWh) energy.It shows total inductive and capacitive reactive (kVArh) energy.Digital Input. Relay output (adjustable).It shows voltage and current irregularity.It show demands.You can delete energies and demands.The menu is password protected.Construction1 - Indicates the unit of the value.2 - Indicates which phase the value belongs to.3 - Indicates displayed values. V=voltage, I=current, F=frequency, S=apparent power, P=active power, PF=power factor, Fl=cosine phi, THD-l=total current harmonics, THD-V= total voltage harmonics. Q=reactive power.+P: Specified that the indicated active energies are imported.-P: Specified that the indicated active energies are exported.+Q: Specified that the indicated reactive energies are inductive.-Q: Specified that the indicated reactive energies are capacitive.§: Specified that the indicated reactive energies are inductive.: Specified that the indicated reactive power are capacitive.Min: Indicates that the values shown are minimum.Max: Indicates that the values shown are maximum.Ave: Indicates that the values shown are average.Dmd: Indicates that the values shown are demand.Din1: There is voltageDin: There is no voltage.Out1: Relay1 is pulled.Out__: Relay1 is released.Out2: Relay2 is pulled.Out2__: Relay 2 is released.P: Total active energy.+Q: Total inductive reactive energy.-Q: Total capacitive reactive energy.ESC Button: When this button is pressed while not in the menu, thescreen always shows main interface.SET Button: This button enters menu/parameter.It records the changes of parameters and remove from parameter.DOWN Button: This button enters to fast progress between the values that are measured out of menu. Changes the value while inside the parameters in the menu.RIGHT Button: This button allows to progress by displaying the measured values outside the menu together with the details. It allows navigation between parameters when pressed in menu. In the parameter, it allows to transition between steps and parameters.MaintenanceSwitch off the device and release from connections. Clean the trunk of device with a swab. Don't use any conductor or chemical might damage the device. Make sure device works after cleaning.WarningsPlease use the device according to the manual.Don't use the device in wet.Include a switch and circuit breaker in the assembly.Put the switch and circuit breaker nearby the device, operator can easily.Mark the switch and circuit breaker as releasing connection for device.SpecificationsOperating Voltage(Un).......: 85V - 240V ACOperating Frequency..........: 50/60 Hz.<;10VAOperating Temperature.....: -20°C.....+55°CVoltage Input......................: 5V ~ 330V ACVoltage Meas. Range..........: 5V ~ 330kVCurrent Meas. Range...........:1~63A(TPM-04SH-60D), 10~100A(TPM-04SH-100D), 10~250A(TPM-04SH-250D)Voltage, Current Accuracy...:%±0.5Active Accuracy....................:%±1Reactive Accuracy................:%±2Supported Connection.........:3P4WVoltage Ratio....:1,0....999,9Harmonic Voltage Meas........:3-31Harmonic Current Meas.........:3-31Baud rate.....................:1200bps - 38400bpsStop Bit........................:1 or 2Parity............................:None, Even, OddDisplay.....................:71.5 × 61.5mm Glass Relay Output.....:1x 5A/250VAC (Resistive Load)Digital Input......:1x 9V - 24VDC<;300Gr.Protection Class..:IP41(Front Panel), IP20(Body)Panel Hole Sizes......:91mm x 91mmConnection Type....:Plug-in terminal connectionCable Diameter .....:1.5mm²Mounting...............:Front panel mountings<;2000metersDimensionsConnection Diagram==========Battery Included : NoOperating Mode : Auto RangeOperating Temperature : -20~+55DIY Supplies : ElectricalModel Number : TPM-04SH-XXDDimensions : 96*96DC Voltage : NONEDisplay Type : Digital DisplayAC Voltage : 220VACMeter : Energy Analyzer
  • Multimeters & Analyzers
  • TPM-04SH-XXD Energy Analyzer Multimeter 3P&4W
Color TPM04SH-250D 10-250A
Model DDQZSAM
Brand Name DDQZSAM
Style Name One Style
Part Number DDQZSAM
Manufacturer DDQZSAM
Power Source Battery Powered
Specification Met UL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
81 ratings | 33 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (61)
4 stars
8% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (9)